Nový knihovní systém KOHA

Zobrazení: 1700

 

Vážení čtenáři a uživatelé knihovny,

v červnu naše knihovna přešla na celosvětově rozšířený knihovní systém Koha. Mezi nejzásadnější změny patří tyto:

  • On-line katalog  - katalog pro vyhledávání a práci s vaším čtenářským kontem je jiný, než jste znali, ale nabízí více možností. Pokud budete mít jakékoli potíže s přihlášením nebo vyhledáváním, ptejte se přímo v knihovně, rádi vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
  • Čtenářské konto - přístup ke čtenářskému kontu vede buď z webových stránek knihovny www.knihovna-lanskroun.cz - on-line katalog nebo přímo na adrese www.katalog.knihovna-lanskroun.cz. Po přihlášení, které je napoprvé nutné nastavit v knihovně, může čtenář spravovat své konto, vidí historii výpůjček, současné výpůjčky, rezervace, poplatky apod.
  • Upozornění - čtenáři, kteří uvedou svůj e-mail, budou 5 dní před koncem výpůjční doby upozorněni, že se blíží čas vrácení výpůjček. V poslední den vrácení budou ještě jednou upozorněni na končící výpůjční dobu.
  • Prodlužování - nově neplatí, že s načtením čtenářského průkazu se všechny výpůjčky automaticky prodlouží. O prodloužení je třeba výslovně požádat v knihovně nebo si jej provést samostatně přes internet. Výpůjčky se mohou prodloužit nejdříve 14 dnů před koncem výpůjční doby. Výpůjční doba je stále 35 dnů, prodloužit lze maximálně 2x, vždy o 35 dnů. Jednu výpůjčku tak můžete mít půjčenou až 105 dnů, pokud není rezervována. U rezervované knihy nelze výpůjční dobu prodloužit.
  • Upomínky - nejzásadnější změna se týká právě upomínek, které se nyní počítají spravedlivějším způsobem - 1 Kč / 1 výpůjčka / 1 den zpozdného. POZOR - upomínky se již nebudou zasílat poštou, pokud tedy čtenář neuvede svůj e-mail, o upomínce se dozví až při návštěvě knihovny.
  • Průkazka čtenáře - vzhledem ke zpřísňující se ochraně osobních údajů (GDPR) je nutné, aby každý uživatel - v souladu s knihovním řádem - měl vlastní průkazku čtenáře (nebude již možné tolerovat půjčování více osob na jednu průkazku). Věříme, že to budete respektovat, vždyť cena registrace na 1 rok (12 kalendářních měsíců) je pro dospělého čtenáře 120 Kč - což je 10 Kč za měsíc. Nebo také vyjádřeno jinak - roční registrace v knihovně stojí zhruba stejně jako třetina jedné nové knihy koupené v obchodě.

Vážení uživatelé knihovny, víme, že přijmout změny nebývá snadné. Děkujeme vám za trpělivost a věříme, že až se podaří všechny drobnosti vyřešit, budete vy i my s novým systémem spokojeni.

novinky