Nový knihovní systém KOHA

Zobrazení: 180

 

Od 03.06.2019 přechází knihovna na nový knihovní systém KOHA – jeden ze dvou celosvětově nejrozšířenějších otevřených knihovních systémů. V současné době má knihovna 2 000 registrovaných čtenářů, kterým nabízí k vypůjčení téměř 70 000 knihovních jednotek. Od roku 2005 je používán knihovní systém Clavius a důvodem změny je nejen plánované ukončení dalšího vývoje a podpory tohoto systému, ale i snaha nabídnout uživatelům knihovny moderní knihovní systém, který bude vyhovovat současným podmínkám v oboru knihovnictví.

Nový knihovní systém přináší některé změny i pro čtenáře. Nově se sankční poplatky – upomínky – budou účtovat ve výši 1,- Kč za vypůjčený titul a každý den zpožděného vrácení. Samozřejmě budou mít čtenáři určitý čas, aby si na nové podmínky zvykli. Pokud v současné době čtenář nemá žádnou upomínku, knihovna mu prodlouží všechny výpůjčky do 31.07.2019. Od srpna pak už budou účtovány upomínky v plném rozsahu.

 Jediným důvodem k této změně je snaha o zrychlení oběhu dokumentů a spravedlivější výpočet zpozdného a tím i to, že se všechny knihy, časopisy i audioknihy dostanou k co největšímu počtu čtenářů bez zbytečného čekání. Obavy z nárůstu upomínek jsou po zkušenostech z ostatních knihoven zbytečné, naopak, pokud bude čtenář pravidelně navštěvovat knihovnu, číst e-maily a aktivně se zajímat o své výpůjčky, předejde zbytečným sankcím.

 Důležitou informací je, že knihovna už nebude zasílat upomínky poštou, tedy pokud čtenář neuvede svůj e-mail, o upomínce se dozví až při návštěvě knihovny nebo z upomínacího dopisu (po 80 dnech od konce výpůjční doby). Výpůjční doba je 35 dnů a prodloužit ji lze maximálně 2x – tedy na 105 dnů. U rezervované knihy není možné výpůjční dobu prodloužit vůbec.

 S upomínkami souvisí také změny v prodlužování. Nově neplatí, že s návštěvou čtenáře se výpůjčky automaticky prodlouží. O prodloužení bude třeba požádat při návštěvě knihovny, e-mailem, telefonicky nebo samostatně přes čtenářské konto, ale vždy nejříve 14 dnů před ukončením výpůjční doby. V novém on-line katalogu dochází také ke změně přihlašování. Původní přihlašovácí údaje z kalalogu Clavius již neplatí, nové si vyžádejte osobně knihovně.

 V této souvislosti je důležité upozornit, že vzhledem ke zpřísňující se ochraně osobních údajů (GDPR) již nebude možné tolerovat půjčování několika osob na jeden čtenářský průkaz a v souladu s knihovním řádem bude muset mít každý uživatel knihovny vlastní čtenářský průkaz. Pevně doufáme, že toto budou čtenáři chápat i respektovat. Vždyť roční registrace v knihovně stojí max. 120,- Kč, což je stejné jako třetina ceny jedné knihy v obchodě.

 Vážení uživatelé knihovny, předem děkujeme za vaše pochopení a trpělivost s různými problémy, které se mohou vyskytnout s uvedením nového knihovního systému. Pevně věříme, že budete i nadále s našimi službami spokojeni.

novinky