Výstava "Znovu za Ladislavem Netkem"

Srdečně zveme na výstavu kreseb Ladislava Netka, která je plánovaná na leden až březen 2021.

Díky velkému zájmu návštěvníků první výstavy zveme již podruhé na výstavu kreseb Ladislava Netka, významného představitele psychedelického umění v ČR.

„Od doby, kdy se pan Stárek – Čuňas s velkou vervou a neutuchající urputností pustil do hledání zapomenutého odkazu Ladislava Netka (1951-2011), uplynulo jen pár let. Ze začátku se zdál tento nápad bezvýchodný. Iniciativy se ujal tehdejší lanškrounský místostarosta ing. Bohumil Bernášek, bývalý Ladislavův kamarád . Pomáhal vzpomínkami, uchovanými obrazy, plakáty na diskotéky a kontakty. Nakonec se podařilo najít dobře schované desky s obrazy, kresbami, grafikou a kolážemi v bývalém půdním ateliéru. Díky lanškrounské knihovně se tak mohla uspořádat první výstava v umělcově působišti. Na obrazy a kresby se přicházeli dívat ze zvědavosti a často dost překvapení nejen bývalí Ladislavovi kamarádi, spolužáci, sousedé, známí, dokonce i příbuzní. Málokdo z nich tušil, že to vytvořil ten, kterého považovali za podivína, jak o tom svědčí i zápisy v návštěvní knize:

„ … Láďova práce hovoří svým vlastním jazykem a všechny obrazy jsou zajímavé. Jsou dokladem Láďova dobrého přehledu po světové abstraktní tvorbě. Přála bych si, aby jeho práce nezapadla a mohla potěšit další návštěvníky. Jsem šťastná, že jsem mohla jeho práce vidět v důstojném prostředí...“

„… Z vašich obrazů mě potěšil velký příval energie a váš malířský styl. Díky ...“

Po skončení výstavy v Lanškrouně  díky paní Jankové, která se věnuje ústeckému undergroundovému seskupení P. A. J. Z. L. - Praví a Jediní Zástupci Lidu – proběhla další výstava v Ústí nad Orlicí. V roce 2019 se mohli zájemci setkat s tvorbou Ladislava Netka v jeho rodném městě Šumperku. Pro letošní výstavu jsme pečlivě vybrali část kreseb různých technik.“  uvádí paní Jarmila Netková, sestra umělce.

Výstavu, která se koná při příležitosti 70. výročí narození a 10. výročí úmrtí Ladislava Netka, si můžete prohlédnout od ledna do března 2021 v otvírací době čítárny knihovny.